gebelik sorunları

 Gebelikte Kabızlık

Kabızlık, gebeliğin çok yaygın bir semptomudur. Hamilelik hormonları sindirim sistemini yavaşlattığından, bazı hamile kadınlar gebelikte kabızlık yaşarlar. Kabızlık veya düzensiz bağırsak hareketi önlenebilir, basit bir rahatsızlık olmasının yanı sıra bebeği de etkileyebilen yan etkilere sahiptir. Oysa gebelikte normal yaşantınızın devam etmesine yardımcı olmak için yapabileceğiniz şeyler vardır.

gebelik

gebelik

Gebelik Sırasında Kabızlıktan Kaçınmak için 5 Önlem

Alışmak muhtemelen birkaç gün sürer, ancak fark edeceksiniz ki, bu 5 öneriyi hayatınıza eklerseniz, düzenli uygulama bağırsaklarınızın hareket etmesini sağlayacaktır.

  • Daha fazla su iç: Her gün yeterli miktarda (en az 2 litre) su aldığınızdan emin olun ve kabızlıkta daha az sorun yaşadığınızı göreceksiniz. Bu aynı zamanda her yerde sağlık tavsiyesidir.
  • Daha fazla lifli besin: Lifler birçok meyve ve sebze gibi doğal kaynaklarda, bazı tahıllarda bulunur. Bu doğal kaynaklar, bağırsak hareketlerinizin gevşek ve düzenli olmasına yardımcı olur.
gebelik sorunları

gebelik sorunları

  • Daha fazla egzersiz: Aerobik dersi olması ya da birkaç kilometre koşulması gerekmiyor, vücudunuzu hareket ettiren ve kalp atış hızınızı arttıran her şey, hamilelikte ve sonrasında sağlığınız için iyidir.
  • Kalsiyum alımını izle: Çok fazla kalsiyum kabızlığa neden olabilir, bu birçok süt ürününde bulunur. Süt veya peynirin aşırıya kaçması bağırsaklarınızı zorlayabilir.
  • İlaç kullanımı: Bazı ilaçlar kabız olma riskinizi artırabilir. Hamilelikte en büyük suçlu demir yüklü prenatal vitamin olabilir. Genellikle anemiyi önlemeye yardımcı olmak için verilir. Doktorunuzdan farklı bir alternatif önerisi alabilirsiniz.
9

Yanıt Yok

Cevap Yazın