Kamp Yaparken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekmektedir

Kamp Yaparken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekmektedir?

Kamp yaparken dikkat edilmesi gerekenler kamp severler tarafından sıklıkla araştırılmaktadır. Çünkü pek çok insan tarafından bu hususlar yeteri kadar bilinmemektedir. Kamp genellikle insanlar tarafından şehrin gürültüsünden kaçmak ve para harcamadan rahat bir şekilde tatil yapmak için tercih edilmektedir. Kamp yapmak her ne kadar zevkli bir etkinlik olsa da yaşanabilecek olumsuzluklar bu zevki olumsuz olarak etkileyebilmektedir.

Kamp Yaparken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekmektedir

Keyifli bir kamp geçirmek için birtakım durumlara dikkat etmek gerekmektedir. Dışardan her ne kadar kolay bir etkinlikmiş gibi görünse de aslında oldukça ciddi bir iştir. Bu nedenle kamp hakkında detaylı bir şekilde bilgi sahibi olarak kamp yapmaya çıkmak oldukça faydalıdır. Kamp yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan birtakım kurallar şunlardır;

Su Kaynağına Yakınlık

Kamp kurarken su kaynaklarına yakın alanlarda kamp kurmak son derece tehlikelidir. Çünkü vahşi hayvanlar su ihtiyaçlarını karşılamak için su kaynaklarına sıklıkla inmektedir. Her ne kadar güzel bir görüntüye sahip olsa da son derece tehlikeli olduğundan kamp yapılan yer tercihi bu husus dikkate alınarak yapılmalıdır.

Kamp Malzemesi Tercihi

Kamp ürünleri birbirinden farklı malzemelerden üretilmektedir. Doğada insan neyle karşı karşıya kalacağını bilemeyeceğinden en sağlam ve dayanıklı ürünlerden faydalanmalıdır. Yağan yağmura karşı su geçirmez çadırlar, ateşe karşı dayanıklı ürünler, mevsim koşullarına uygun çadırlar ve soğuk mevsimler için ısıyı sabit tutan ürünler tercih edilmelidir. Aksi halde kamp esnasında pek çok olumsuzluk ile karşılaşılabilmektedir.

Yaban Hayvanları

Kamp alanı tercih edilirken yaban hayvanlarının yaşam alanları dışında yerler bulmak son derece önemlidir. Canlıların doğal yaşam alanlarına saygılı olmak onlarında sizlere saygılı olmasını sağlayacaktır.

Konum Bildirici Ürün

Kamp esnasında kaybolan insanlar oldukça fazladır. Bu durumun önlenmesi için kampa giderken yanınızda konum bildirmenizi sağlayacak sistemler taşımanız son derece önemlidir. Bu sayede kaybolmanız halinde ekipler sizleri kolayca bulabilmektedir.

İlk Yardım Çantası

Kamp alanı doğal bir alan olduğundan her türlü yaralanma ihtimaline açıktır. Çeşitli nedenlerle ufak ya da büyük yaralanmalar yaşanmaktadır. İlk yardım çantaları sayesinde yaşanan yaralanmalara erken müdahale edilebilmektedir.

Ateş Yakmak

Doğada ateş yakmak son derece özen isteyen bir işlemdir. Yapılacak hata orman yangınlarına sebep olmaktadır. Bu nedenle kontrollü bir biçimde ateş yakılmalıdır.

13

1 Yorum

  1. Can
    19 Ekim 2021

Cevap Yazın