Damlataş Mağarasına Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Ne Kadar?

Damlataş Mağarasına Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Ne Kadar?

Ülkenin en fazla bilinen mağaraları arasında olan Damlataş mağarası, Antalya ilinde yer alıyor. Damlataş mağarasına nasıl gidilir? Diye soranlar için buraya gelmek Alanya ilçe merkezinden ulaşım sağlanmaktadır.

Damlataş mağarasına nasıl gidilir? Ve buraya giriş ücreti ne kadar? Tarzında bir çok soru vardır. Öncellikle bu mağara Antalya ilinin Alanya ilçesinde yer almaktadır. Doğal ve karstik bir mağara olan bu yer, en fazla ziyaret edilen konumlar arasındadır. Bununla birlikte ilçe merkezinden buraya uzaklık yaklaşık 1 km’dir. Bölge olarak ise tarihi Alanya kalesinin batı kısmındadır. Ayrıca burası ülkede turizme açılan ilk mağara olarak da bilinmektedir.

Damlataş Mağarasının Tarihi

Damlataş mağarası, Alanya ilçesinde yer almaktadır ve turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. Karstik bir mağara olan bu yer ayrıca oldukça ilgi çekicidir ve giriş ücreti de uygundur. Damlataş mağarasına nasıl gidilir? Sorusuna gelince bunun için ilk olarak Alanya ilçesine ulaşım sağlamak gerekir. Oldukça ilgi çeken bu mağaranın tarihi ise 1948 yılına dayanmaktadır. Bir dinamit ateşlenmesi sonucunda bulunan bu mağara tarihi açıdan da oldukça önemlidir. Doğal yapısından dolayı oldukça farklı olan Damlataş mağarası daha sonra anında koruma altına alınmıştır. Sarkıt ve dikitlerle süslenmiş bu mağara 50 metrelik geçişiyle de farklıdır.

Damlataş Mağarası Şifası

Damlataş mağarası, doğal ve karstik bir mağaradır. Buraya gelenlerin bir kısmı muazzam görüntüsü, diğer kısmı ise şifası için gelmektedir. Damlataş mağarası özellikleri arasında olan şifası da astım hastalığına iyi gelmesidir. İçerisindeki hava ve gazlardan dolayı astıma iyi gelen bu mağara, şifasıyla ün salmıştır. Buraya şifa için gelenler, mağaranın içindeki karbondioksit oranının yüksek ve nem oranının düşük oluşudur. Hastaların özel olarak tedavi olduğu bu mağarada sabah 06:00 ve 10:00 arası onlar için açıktır. Bu nedenle mağaraya eğer şifa için gelinecekse sabah saatleri tercih edilmelidir. Burada astım için tedavi süreci ise yaklaşık 21 gündür. Damlataş mağarasına nasıl gidilir? Sorusuna gelince bu bölgeye ulaşım Alanya merkezden sağlanmaktadır.

Damlataş Mağarası Giriş Ücreti

Alanya ilçesinin sıklıkla ziyaret edilen yerleri arasında olan Damlataş mağarası, oldukça eskidir. Doğal güzelliğiyle bilinen bu mağara ayrıca şifasıyla da ziyaret edilen yerler arasındadır. İlçede görülecek en muazzam yerler arasında olan bu mağaraya ulaşımda kolaydır. Damlataş mağarası giriş ücreti ise tam 10 TL, indirimli 5 Tl’dir. Müze kartta geçerli olan bu mağarayı görerek, sizde farklılıkları keşfedebilirsiniz.

5

Yanıt Yok

Cevap Yazın