Döküm Simülasyonu

Döküm simülasyonu 3D modellemesi şeklinde tamamlanmakta ve kalıplama öncesinde ve üretim sırasında ortaya çıkma ihtimali olan sorunların tespit edilmesiyle verimli sonuçların elde edilmesine imkan sağlayan bir sistemdir.

Döküm simülasyonu programlarının aktif bir şekilde kullanılması ve tasarım sürecinin tamamlanmasının ardından ürün veya projelerde olası bir teknik hatanın üretim aşamasından önce fark edilmesi sayesinde tasarruflu bir plan olarak ifade edilebilir.

Döküm Simülasyonu Nedir?

Döküm simülasyonu, ortaya yeni çıkan bir teknoloji olarak bilinmektedir. Üretim sırasında oluşabilecek her türlü sorunun tespit edilmesi sayesinde verimli bir sonuç elde edilmesine olanak sağlayan bir sistem olma özelliğine sahiptir.

Döküm simülasyonu programlarının aktif bir şekilde kullanılması sayesinde bir ürünün tasarım sürecinin tamamlanması veya projelerde olası bir teknik hatanın üretim aşamasına geçilmeden fark edilmesi mümkün olmaktadır.

Berk Zamak Döküm de simülasyon sayesinde üretim sırasında oluşabilecek hataların önceden tespit edilmesi sayesinde maddi kayıpların yaşanmasının da önüne geçilmektedir. Döküm simülasyonu hizmeti almak için https://www.berkzamakdokum.com/dokum-simulasyonu sitesini ziyaret ederek firma ile iletişime geçebilirsiniz.

Döküm Simülasyonu Neden Yapılır?

Döküm simülasyonu yenilikçi üretim imkanlarının değerlendirildiği bir yöntem olarak bilinmektedir. Berk Zamak Döküm firması için döküm simülasyon programlarının kullanılması oldukça önemlidir. Simülasyon hem üretim öncesinde hem de kalıplama aşamasında önemli bir rol oynamaktadır. Döküm simülasyonu yapılması için bazı sebepler şu şekilde bilinmektedir.

Tasarım süreci tamamlanan bir ürün veya projelerde meydana gelecek olan bir teknik hatanın üretim aşamasından önce tespit edilmesi sağlanmaktadır. Bu nedenle döküm simülasyonu hata tespiti aşamasında önemli bir yere sahiptir.

Üretim sırasında hataların tespit edilmesi sayesinde ise maddi kayıpların yaşanmasının önüne geçilmektedir. Aynı zamanda zaman tasarrufu sağlanacağını söylemekte mümkün olmaktadır. Zamak döküm simülasyonu, bilgisayar ortamında gerçekleştirilmektedir.

Simülasyon sayesinde ise tasarımın optimize edilmesi ve en iyi ekonomik üretim planının oluşturulması mümkün olmaktadır. Bu şekilde ise verimlilik ve maliyet optimizasyonu avantajı sağlanmaktadır. Üretimden önce hatalı olan sonuçlar elde edilerek düzeltilmesi mümkün olmaktadır.

Döküm Simülasyonu Tarafından Sağlanan Avantajlar Nelerdir?

Döküm simülasyon programlarının analizi yapılan döküm parçalarının otomatik olarak incelenmesinin ardından hataların tespit edilmesi mümkün olmaktadır. Bu sayede döküm parçasının tasarımcılar arasında hatalı projeler üzerine tartışma yapması söz konusu olmaktadır.

Döküm simülasyon programlarının kullanılmasında üst düzey kalitede döküm parçasının üretimini yapan firmalar için önemli bir hale gelmiştir. Simülasyon sonucunda elde edilen veriler sayesinde oluşma ihtimali bulunan hataların ce yapısal özelliklerin daha öncesinde tahmin edilebilme imkanı sunduğu söylenebilmektedir.

Oluşabilecek olan hataları bilgisayar sayesinde tespit ederek önlemek mümkün olmaktadır. Simülasyon testinden başarılı bir şekilde ayrılan bir projenin model oluşturmak için hazır hale geldiği ifade edilebilmektedir. Tasarımcıların bu aşamadan sonra gerekli malzemelerde yardım alması ve zamak proje modelini işlemeye başlayacağı ifade edilebilir.

Döküm Simülasyonu Programları Nelerdir?

Döküm simülasyonu, döküm parçalarının üretim sonrasında sahip olacağı özelliklerin bilgisayar sayesinde hesaplanmasına olanak sağlayan bir mühendislik yazılımı olarak bilinmektedir. Kaliteli zamak üreten firmalar arasında yer alan Berk Zamak Döküm aracılığıyla uygun fiyatlı bir hizmet almanız mümkün olmaktadır.

Döküm simülasyonu için kullanılmakta olan çeşitli programlar bulunmaktadır. Bu programların kullanılması sayesinde döküm işleminin sayısal analizini yaparak ortaya çıkacak olan döküm hatalarının görüntülenmesi mümkün olmaktadır.

AnyCasting döküm parçalarının üretim koşullarını tamamlamasının ardından hataları tespit ettiği söylenebilmektedir. Güçlü özelliklere sahip olan Windows tabanlı bir yazılımdır.

Birçok farklı döküm yöntemiyle modelleme yapılmasını sağlamaktadır.

Berk Zamak Döküm tarafından kullanılmakta olan döküm simülasyon programlarının döküm kalıplama tasarımını doğru ve kolay bir şekilde yapmasına olanak sağlamaktadır. Yanılma ihtimalini ortadan kaldırarak oluşabilecek olan maliyetin ortadan kaldırılmasına imkan sunmaktadır.

Döküm parça tasarımının bilgisayar ortamında yapılmasını sağlamaktadır. Deneme yanılma yöntemi olmadan ekonomik bir tasarım imkanı sunmaktadır.

Döküm Simülasyonu Hangi Sektörlerde Kullanılır?

Döküm simülasyonu sayesinde yüksek kesinlikte sonuçların elde edilmesi mümkün olmaktadır. Özellikle dökümhanelerin hatasız bir şekilde üretim gerçekleştirmesine olanak sağlamaktadır. Kalite ile verimliliği de artırıcı bir özelliği bulunduğu söylenebilmektedir. Bu nedenle döküm simülasyonu birçok sektörde son derece büyük avantajlar sağlamaktadır. Döküm simülasyonu kullanılan bazı sektörler ise şu şekilde ifade edilebilmektedir.

Otomotiv endüstrisinde dölüm simülasyonu çeşitli alanlarda kullanılmakta ve hataların önceden tespit edilerek kalitenin artırılmasını sağlamaktadır.

Havacılık ve uzay sektöründe de döküm simülasyonu oldukça fazla kullanılmaktadır. Bu sayede ise üretim sürecinin iyileştirilmesi mümkün olmaktadır.

Enerji santrallerinde de döküm simülasyonu kullanılmaktadır. Enerji kaynaklarının daha etkili bir şekilde kullanılmasında ve verimliliğin artırılmasında etkili olmaktadır.

Makine ve ekipman üretiminde de kullanıldığı bilinmektedir.

Metalurji ve malzeme biliminde de döküm simülasyonu kullanılmaktadır.

Tanklar, uçaklar, gemiler ve diğer savunma sanayi ürünleri için de kullanıldığı söylenebilmektedir.

Döküm Simülasyonu Hangi Sektörlerde Kullanılmaz?

Bazı sektörlerde döküm simülasyonunun daha az bir şekilde kullanıldığı bilinmektedir. Gıda ve içecek endüstrisi, tekstil ve moda, elektronik ve yan iletkenler, mobilya ve ahşap işleri, kimya ve ilaç endüstrisi, eğlence ve sanat alanında döküm simülasyonu kullanılması tercih edilmemektedir. Daha fazla bilgiye berkzamakdokum.com adresinden ulasabilirsiniz.

4

Yanıt Yok

Cevap Yazın