Uzaktan Eğitimin Avantajları Nelerdir?

Uzaktan Eğitimin Avantajları Nelerdir?

Uzaktan eğitim, zaman ve mekan kavramına takılmadan eğitim sürdürmeyi mümkün kılan, iletişimsel teknolojik alt yapı sayesinde okul ile öğrencinin çevrimiçi ortamda bir araya gelmesini sağlayan bir eğitim modelidir.

Bu eğitim modelinde öğrenci ve öğretmenlerin fiziksel olarak aynı mekanı paylaşmalarına gerek duyulmaz. Dersler internet ortamında bilgisayar, video, CD, ses, kitap ve dergi gibi araçların yardımıyla canlı olarak öğrenciye aktarılır. Canlı anlatıma katılan öğrenci, eğitimciye soru sorabilir. Kayıt altına alınan ders, sisteme giriş yapılarak tekrar dinlenebilir.

Uzaktan Eğitimin Avantajları

Genel anlamıyla zaman, mekan, plan ve maliyet bakımından oldukça avantajlı bir eğitim modelidir. Sağladığı avantajlardan belki de pek çoğu için en önemlisi kariyere ara vermeden farklı alanlarda eğitim almayı kolaylaştırmasıdır. Uzaktan eğitimin avantajlarını birer birer ele alacak olursak;

Zaman Bakımından

Uzaktan üniversite eğitimi belli bir zamana bağlı kalmadan, size online olarak ders takibi yapabileceğiniz bir ortam sağlar. Böylece kendinize en uygun eğitim saatini belirleyebilir, konuları zamana yayarak istediğiniz an dersleri tekrar edebilirsiniz.

Üniversite eğitimini örgün (ders devam şartı) olarak alamayanlar, tam zamanlı veya part-time olarak çalışanlar ve kariyerini sürdürürken kendini geliştirmek isteyenler için zaman avantajı önemli bir yer tutar.

Mekan Bakımından

Ön lisans, lisans, master veya doktora programlarına dahil olacak öğrenci için ders alanı internetin bulunduğu her yerdir. Dersler bir defa olmak kaydıyla canlı olarak öğrenciye aktarılır. Öğrenci ister canlı ders tarihinde sisteme giriş yaparak öğretmeni eş zamanlı olarak dinler ve soru sorar, isterse de canlı verilen dersin kaydını sonradan uygun olduğunda dinleyerek programı takip eder.

Öğrenci ve öğretmenin aynı mekanı paylaşma zorunluluğunu ortadan kaldıran uzaktan eğitim, çalışırken üniversite okumak isteyenlere imkan tanır.

Başvurduğunuz uzaktan eğitim programını başarıyla sona erdirdiğinizde, sertifika ve diploma almaya hak kazanırsınız.

Maliyet Bakımından

Uzaktan eğitim, örgün öğretimle kıyaslandığında daha az maliyetlidir. Sınav tarihleri dışında ulaşım için harcama yapmazsınız. Farklı bir şehirdeki üniversiteye başvursanız da konaklama ve yemek için bütçe ayırmanıza gerek kalmaz. Evinizden dersleri takip edebilirsiniz. Uzaktan üniversite eğitim programı süresince öğrenci kimliğiniz olur. Öğrenci kimliğinin imkanlarından yararlanırsınız.

Eğitim almak istenilen üniversitenin harç parası, derslerin kredisi sayısına göre dönemlik olarak ödenir. Yurt dışında bir üniversite düşünülmesi halinde uzaktan eğitim maliyeti daha yüksek olabilir.

4

Yanıt Yok

Cevap Yazın