Milli Sporcu Nasıl Olunur, Nereye Başvurulur?

Milli Sporcu Nasıl Olunur, Nereye Başvurulur?

Günümüzde büyük bir kesim bir spor dalı ile ilgilenmekte ve milli sporcu nasıl olunur, nereye başvuru yapılır soruları için cevaplar aramaktadır.
Milli sporcu nasıl olunur ve nereye başvuru yapılır? Her hangi bir spor dalında uluslararası olarak ülkesini temsil eden sporculara verilen unvan milli sporcu olmaktadır. Özellikle gençlerin çok fazla ilgi odağı olan spor dallarında yapmış oldukları başarılar sonrasında ülkemizi temsil etmek adına milli sporcu olmak isterler. Ancak milli sporcu olmak için yapılması gereken işlemler bulunmaktadır.

Milli Sporu Olmak

Genel olarak bir sporcunun milli sporcu olabilmesi adına bulunan kanun ve yönetmelikler halinde belirlenen turnuvalara katılması gerekmektedir. Ülkemizde milli sporcu olmak için gerekli olan şartları Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından açıklanmıştır. Spor ile alakalı olan kişilerin en çok merak ettiği konuların başında milli sporcu olmak için gerekli olan şartlar gelmektedir. Çok sayıda spor dalları bulunmakta ve bu spor dallarının turnuvaları yapılmaktadır. Uluslar arası turnuvalarda spor dallarında yarışacak olan sporcuların milli sporcu unvanına sahip olması gerekir.

Milli Sporcu Nasıl Olur?

Çok daha uzun yıllar profesyonel ve lisanslı olarak her hangi bir spor ile uğraşan kişiler milli sporcu olma bakımından araştırmalar yapılmaktadır. Milli sporcu olmak isteyen bir sporcu federasyon ile buranın üyesi olduğu uluslararası kuruluşların senelik faaliyet programlarında bulunan uluslararası spor müsabakalarına katılması adına temsil görevi verilen ve fiilen yarışan sporcuya Milli Sporcu Belgesi verilmektedir.

Milli Sporcu Olma Şartları

Uluslararası turnuvalarda yer alan sporcular katılmış oldukları yarışma çeşitlerine göre A, B ve C olarak 3 grupta sporcu belgesi almaya hak kazanırlar. Bunlar;
 A sınıfı belge almaya hak kazanmak için gerekli olan olimpiyat, paralimpik, ve deafolimpik oyunları gibi müsabakalara katılması gerekmektedir.
 B sınıfı belge almaya hak kazanabilmek için ümitler, gençler ve yıldızlar kategorilerinde yer alan dünya ile Avrupa şampiyonaları finalleri müsabakalarına katılmaları gerekir.
 C sınıfı belge almak için A ve B sınıfı milli sporcu olmak için gerekli olan yarışmalara haricinde kalan uluslararası turnuvalara katılması gerekir.

10

Yanıt Yok

Cevap Yazın