örnek baba

Çocuğunuza Doğru Rol Modeli Olmak için 7 İpucu

Çocuklar, doğduklarında öğrenmeye başlar. Gözlerini merakla açtıkları dünyada ilk andan itibaren öğrenecek birilerini ve elbette ebeveyn olarak sizi izliyorlar. Çocuğunuz için siz bir aynasınız, sizi taklit ederek, gülümsemek, konuşmak, paylaşmak, güvenmek, başkalarıyla birlikte olmak ve sevmek gibi çok olumlu şeyler öğreniyorlar. Peki, çocuğunuzun öğrenmesini istediğiniz türden bir rol modeli nasıl olursunuz? Şu 7 ipucunu deneyin:

örnek baba

örnek baba

Çocuğunuza İyi Bir Rol Modeli Nasıl Olabilirsiniz?

  1. Tutarlı olun, vaat ettiğiniz şeyi uygulamaya çalışmayın, uygulayın ya da imkânsız ve yapamayacağınız şeyler hakkında imada bile bulunmayın. Çocuklar için ağzınızdan çıkacak her şey kurallaşır ve dediğinizi yapmazsanız bunu hemen fark ederler.
  2. Olumlu olun, şefkat, empati ve başkalarına saygı gösterin. Belki bu en zoru olabilir; yaşayacağınız birçok olay karşısında her an pozitif ve olumlu görünmeye çalışmak kolay değildir, ancak agresif olduğunuzu hissettiğinizde çocuğunuza bunu yansıtmamaya çalışın.
çocuğunuza nasıl örnek olunur

çocuğunuza nasıl örnek olunur

  1. Yeme, içme, spor yapma gibi doğru alışkanlıklarınızla çocuğunuz için iyi bir örnek oluşturun. Siz ne yerseniz, ne yaparsanız çocuğunuz da aynı paralelde olma eğilimindedir.
  2. Öğrenmenin sizin için önemli olduğunu gösterin. Eğitimi ilginç ve eğlenceli görürlerse, okula olumlu bakma ihtimalleri daha yüksektir.
  3. Sorunlar ortaya çıktığında çocuğunuza sakin ve verimli bir şekilde onlarla nasıl başa çıkacaklarını gösterin.
  4. Erdemli olmayı öğretin: Başkalarına saygı göstermek, yardımsever olmak, nasihatleri dinlemek, gerektiğinde özür dileyebilmek, yalan söylememek ve daha pek çok şey gibi erdemli davranışlarınızı gösterin.
2

Yanıt Yok

Cevap Yazın