e vitamini

E Vitamininin Faydaları Nelerdir?

Yağda çözünmesinden ötürü birçok yağlı gıda içerisinde az miktarlarda da olsa bulunan E vitamini kişisel bakımına özen gösteren kadınlarca çok iyi tanınsa da erkekler tarafından birçok önemi göz ardı ediliyor. Gün içerisinde gerek meyvelerden, gerek yemeklerde kullanılan yağlardan gerek tahıllı gıdalardan E vitamini ihtiyacı giderilse de yağsız diyet uygulayanlarda günlük ihtiyacın karşılanmama ihtimali bulunur.

e vitamini

e vitamini

Günlük E vitamini ihtiyacı karşılanmadığı zaman ciddiye alınması gereken herhangi bir rahatsızlık olmamasına rağmen, yeterli miktarlarda temin edilmiş olması cilt yapısının, vücut dokularının yenilenmesi ve aynı zamanda sağlıklı olması için gereklidir. Bunun dışında bağışıklık sistemini güçlendirmesi açısından ve saç bakımındaki yararları dolayısıyla ilave kapsüllerle kullanımı da yaygındır. Bu faydalarından ötürü kalp rahatsızlıklarında, Alzheimer’da, kemik yapısının gelişimi ve korunumu, kas onarımı ve yenilenmesinde, prostat kanserinde de olumlu sonuçlar çıkardığına dair araştırmalar vardır.

vitamin

vitamin

E Vitamini Hangi Kaynaklarda Bulunur?

E vitaminini birçok bitkisel kaynaktan temin etmek mümkündür. Özellikle yağlı sebzeler, bitkisel yağlar, tahıllar ve yumurta başta olmak üzere E vitamini açısından zengin kaynaklar olarak kabul edilebilir. Saç ve vücut bakımında kullanılan kürlerin içerisinde sıkça tercih edilen E vitaminleri, eczanelerden kapsül şeklinde tedarik edilebilir ancak bu kapsüllerin ek besin maddesi olarak tüketiminin doktora danışarak, onun kontrolünde olması gereklidir. E vitamininin fazla tüketimi sonucu bulantı ve kusma sorunları yaşanabilir.

33

1 Yorum

  1. Tuba
    24 Mart 2017

Cevap Yazın