yorgunluğu atmak

Dinlenirken Yorulduğunuz Oluyor mu?

Dinlenmek olarak algıladığımız tam olarak nedir? Koltuğu ya da yatağa uzanmak hiçbir şey yapmadan yatmak ya da uyumak tam olarak herkesin söylediği dinlenme biçimidir. Fakat birçok kişiden erkenden yattım hiçbir şey yapmadın ama çok yorgun hissediyorum, dediğini duyarız.

dinlenmek

dinlenmek

Dinlenme Nedir?

Birçok kişi dinlenmenin uyumak ve fiziksel olarak hareketsiz kalmak olarak nitelendiriyor. Fakat dinlenme sadece fiziksel değil aynı zamanda zihinselde bir durumdur. Bedeniniz dinlenmiş olsa da zihniniz dinlenmedikten sonra kendinizi çok daha yorgun hissedersiniz. Bu sebep ile zihnin dinlenmesine de önem vermeniz gerekiyor.

Yoğun bir çalışma temposunda olduğunuz, bilgisayar başında uzun süre kaldığınız ya da sürekli odaklanma ya da yaratıcılık gereken bir işte çalıştığınızda zihniniz yorgun düşer. Bir koltuğa uzanmak ya da uyumak dinlenmeniz için yeterli değildir. Bu gibi yoğun zihinsel faaliyetlerinizden sonra dışarıda yapacağınız kısa bir yürüyüş, nefes egzersizleri, duş almak gibi yapacağınız şeyler sonrasında zihninizde dinlenme yaşamanız mümkün.

yorgunluğu atmak

yorgunluğu atmak

İdeal bir dinlenme için işten çıktıktan sonra kısa bir yürüyüş yaparak evinize gidin. Sakin ve yavaş yavaş yürüyün çevrenizi gözlemleyin. Eve gittikten yemeğin arkasından bir süre bekleyip duş alın. Sonra ise en sevdiğiniz yazarın kitabını alıp yatağa uzanın ve okumaya başlayın. Sabaha daha dinç ve dinlenmiş olarak uyanacaksınız. Hem zihniniz hem de bedeniniz tamamen dinlenerek güne devam edeceksiniz.

18

Yanıt Yok

Cevap Yazın