kardeş sevgisi

Çocuk ile Yeni Doğacak Bebek İlişkisi Nasıl Düzenlenir?

Aile içerisine yeni bir bireyin katılması ne yazık ki herkeste aynı heyecanı yaratamayabiliyor. Çünkü anne baba yeni doğacak olan çocukları için heyecanlı olurken evdeki çocuk ya da çocuklar farklı sebeplerden ötürü eve yeni gelecek olan birey ile alakalı o denli heyecanlı olamayabiliyorlar. Böylesi durumlarda arada çatışma çıkmaması adına anne babanın dikkat etmesi gereken bazı şeyler bulunuyor.

kardeş sevgisi

kardeş sevgisi

Arada Kıyaslama Yapmayın

 Genel olarak anne babaların yaptıkları en büyük hataların başında, yeni doğacak olan bebeği evdeki çocuktan üstün tutmaları oluyor. Hali hazırda kendini ikinci planda hissetmekte olan çocuk da ister istemez rekabet oluştuğunu düşünerek bebeğe karşı ön yargılı olabiliyor. Halbuki çocuğa yeni doğacak olan bebek ile alakalı bilgiler verilirken mutlaka aralarında hiçbir fark olmadığı belirtilmelidir.

Ona Küçük Sorumluluklar Verin

 Ağabey ya da abla olacak olan çocuğa çok büyük olmamak şartı ile sorumluluklar vermek, onun bebek ile anlaşmasını çok daha kolay bir hale getirmiş olacaktır. Fakat özellikle de küçük çocukların bebekler ile iletişimleri esnasında yanlarında olmak; bilmeyerek yapılabilecek sorunların önüne geçilmiş olacaktır.

yenidoğan bebek ve kardeş

yenidoğan bebek ve kardeş

Küçük Kıskançlıkları Görmezden Gelin

Özellikle de ufak çocuklar ailelerine katılacak olan yeni üye ile alakalı ne kadar dikkatli olunursa olunsun fark etmez; farklı duygulara sahip olabiliyorlar. Böyle olunca da aradaki çatışmalar tahmin edilenden çok daha şiddetli olabiliyor. Anne babalar bu aşamada çocuklarının yaşamakta oldukları kıskançlık krizlerini doğru şekilde yönetmelidir. Yaşanılacak olan süreç ile alakalı ne kadar ılımlı davranılırsa, daha sonrasında çocuğun gerek anne babası gerekse bebek ile olan iletişimi o denli iyi olacaktır.

14

Yanıt Yok

Cevap Yazın