hamilelik

Gebeliği Riske Sokan Durumlar

Her kadının şüphesiz hayali çocuk sahibi olmaktır. Annelik dünyanın en kutsal unvanıdır. Fakat gebelikte oluşan bazı riskler anneliği tehlikeye atabilir. Bu riskler bilinmeli ve detaylarına kadar öğrenilerek tedbir alınmalı, dikkat edilmelidir. Bu yazımızda hamilelik döneminde annenin karşılaşabileceği tehlikeli durumları ele alacağız.

hamilelik

hamilelik

Doktorunuzu Aramaktan Geri Durmayın

Gebelik döneminde yaşamadığınız pek çok durumu yaşayacaksınız. Bunlar bazen sizi heyecanlandırırken bazen de tedirgin edecek ve önlem almanıza sebebiyet verecektir. Fakat gebelikte ilk olarak dikkat etmeniz gereken şey düzenli olarak doktor kontrolüne gitmek olacaktır. Her ne olursa olsun kontrollerinizi aksatmamaya özen gösterin. Olası problemler ve alınması gereken önlemler ancak böyle tespit edilebilir. Gebelik döneminde en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri vajinal kanamalar olacaktır.

Hamilelik döneminde adet kanamaları kesilir. Gebeliğin ilk üç ayını takip eden süreçte olan kanamalar size erken doğumun habercisi olabilir. İşin kötüsü şiddetli kanamalar ve ağrılar oluşuyorsa bu da düşük riskini ortaya çıkarıyor. Bu noktada ilk şüphenizde doktorunuza başvurmalısınız.

gebelik

gebelik

Hamileliğin özellikle ilk aylarında bulantı ve devamında kusmalar olabilir, normaldir ama daha sonrasında bu sıklıkla devam ederse ters giden bir şeyler vardır. Net teşhisi ancak doktor koyabilir. Bu yüzden en ufak tedirginliğinizde doktorunuza danışmanız gerekiyor. Bir başka risk durumu da fazla idrar ve idrar kaçırma durumudur. Hamileliğin en tehlikeli durumlarından biridir. Enfeksiyon ihtimali doğurabilir. Bu noktada da önlem almanız şarttır.

5

Yanıt Yok

Cevap Yazın