Verimli Gelecek için Yapay Zeka Kullanılan Geri Dönüşüm Robotu

Verimli Gelecek için Yapay Zeka Kullanılan Geri Dönüşüm Robotu

Robotik ve yapay zekâ gibi terimleri duyduğunuzda, konunun muhtemelen yüksek bir fütüristik konuyla ilgili olmasını bekliyorsunuzdur. Belki de gezegenler üzerinde madencilik yapmak ya da uzaktan müdahale ile kalp nakli operasyonları yapmak. Tahmin edebileceğin son şey, geri dönüşümlü maddeler için çöpleri ayırmaktan bahsediyor olmasıdır.

Dünya Dostu Yapay Zekalı Robot Teknolojisi

Araştırmacılar medeniyet tarafından üretilen çöp dağları ile başa çıkmak için olası bir cevap olarak robotlara yöneldi. Bu amaçla, AMP Robotics adlı bir şirket, karton geri dönüşüm verimliliğini artırmak için yapay zekâyı kullanan Clarke adlı bir geri dönüşüm robotu geliştirdi. Geri dönüşümlü maddeleri tanımlamak için bir makine görme sistemi, bunları sıralamak için yapay bir zekâ kullanıyor ve ardından özel olarak tasarlanmış örümcek benzeri kollar kullanıyor. Geliştirilmekte olan sistem, sonunda, iki saniyede bir öğe toplama ve ayırt etme yeteneğine sahip olacak.

Clarke, geri dönüşüm malzemelerini sıralamak için yeni ve heyecan verici bir yaklaşım getiriyor. Clarke, tesislerin her zaman geniş bir hacme sahip olmayan yeni ambalajları için uygun maliyetli bir yol olabilir. Ayrıca, endüstrimizin şu anda karşılaştığı en büyük sorunlardan biri olan zararlı atıkların tespiti, seçimi, değerlendirilmesi ya da yok edilmesi için benzersiz alternatifler geliştirilebilir.

Geri dönüşüm, eleştirenler tarafından verimsiz olduğu ve hemen paranın değerinde olmadığı şeklinde alay konusu edilebilir. Fakat robot yeniliği maliyeti düşürmeye yardımcı olabilir. Geceleri elektriği boşa harcayan makinelerimizi, yeniden kullanabileceğimiz malzemeleri değerlendirebileceğimiz gelişmiş robotlarımız olsaydı, dünya dostu olmanın yolunu buluruz.

9

Yanıt Yok

Cevap Yazın