ders çalışmak

Verimli Ders Çalışma Tavsiyeleri

Öğrenciler başarıya giden yolun ders çalışmaktan geçtiğini bilirler. Ancak ne kadar ders çalışmak için çaba sarf etseler de başarılı olamadıkları durumlar söz konusu olmaktadır. Bunun önüne geçilebilmesi adına verimli ders çalışma tavsiyeleri dinlenmelidir. Eğer bu tavsiyelere uyulursa ders çalışma dönemleri çok daha verimli olacak ve kısa sürede başarıya dönüşecektir.

ders çalışmak

  • Ders çalışmaya başlamadan önce amaçların net bir şekilde belirlenmesi gerekiyor. Öğrencilerin neden ders çalıştığını ve ders çalışmasının sonunda kazanacakları başarının hayatlarına etkisini bilmesi gerekli.
  • Günlük, haftalık ve dönemlik ders çalışma planlarının yapılması gerekiyor. Eğer bu planlardan sarkmalar oluyorsa mümkün olan ek kısa sürede plandaki süreç yakalanmalı ve yeni dönemde eksiksiz bir şekilde girilmeli.
  • Zamanı verimli bir şekilde kullanmak çok önemlidir. Bazı insanlar gün içerisinde 2 saat ders çalışmak için 3-4 saatlerini harcamak zorunda kalırlar. Ancak planlı bir şekilde hareket edilirse bu süre uzamaz ve size daha fazla zaman kalır.
  • Verimi düşüren etmenlerin her zaman ortamdan kaldırılması gerekli. Akıllı telefonlar, bilgisayarlar ya da dikkati dağıtacak olan diğer etmenlerin bulunduğu alanlarda ders çalışmak oldukça zor.
  • Uygun çalışma ortamının hazırlanmasında yalnızca dikkat dağıtıcı etmenlerin ortamdan uzaklaştırılması yeterli olmaz. Bunun yanı sıra ders çalışmak için gerekli olacak tüm ürünlerin masada hazır olması gerekiyor.
  • Dikkatin her zaman derste olması gerekiyor. Dikkat kaybı yaşanmaya başlandığı anda kısa molalar verilerek tekrar dikkatin derse verilmesi ve verimli çalışmaya devam edilmesi gerekli.
  • Ders çalışma öncesinde hazırlık yapmak da çok faydalı. Derse hazırlıklı gelebilmek için ihtiyacınız olacak tüm materyalleri belirleyip bunları önceden hazır edebilirsiniz.
  • Aynı anda farklı derslere odaklanmak yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesidir. Planlarınızda hangi saatlerde hangi derslere çalışacağınızı çok net bir biçimde belirlemeniz gerekli.
  • Birçok kaynakta verimli ders çalışma tavsiyeleri arasında tekrar yapmak bulunur. Bu tavsiyenin sürekli olarak dile getirilmesi harika etkiler yaratmasından kaynaklanmaktadır. Ne zaman ki dersler tekrar edilir o zaman toplam çalışma süresinde azalmalar yaşanır.
  • Farklı kaynaklardan faydalanmak da kesinlikle tercih edilmesi gereken bir ders çalışma tekniğidir. Birçok farklı kaynaktan incelenen konular ile daha derinlemesine bir öğrenim söz konusu olabilir.
9

Yanıt Yok

Cevap Yazın