Tehlikeli Madde Taşımacılığı

Tehlikeli Madde Taşımacılığı

Tehlikeli maddelerin herhangi sorun yaşanmadan nakledilmesi için taşımacılık hizmetlerinden yararlanılır.

Tehlikeli madde taşımacılığı yapan firmaların asıl hedefi çevreye herhangi bir zarar vermeden nakliye hizmetinin tamamlanmasını sağlamaktır. Tehlikeli maddeler, dikkat edilmediği takdirde büyük sorunlara neden olabilir. Dolayısıyla bu tür maddelerin taşımacılığını yapan firmaların alanında uzman olması gerekir. Lojistik alanında uluslararası boyutta taşımacılık hizmetlerinin öne çıkması tehlikeli madde taşımacılığını da farklı bir noktaya getirdi.

Son zamanlarda tehlikeli maddelerin taşınma yöntemleri de farklılaşmaya başladı. Zaman içerisinde lojistik sektörünün de gelişimi ile beraber tehlikeli madde taşımacılık hizmetleri daha dikkatli veriliyor.

Tehlikeli Madde Taşımacılığı Nedir?

Tehlikeli madde taşımacılığı, içerisinde bulundurduğu risk ve sorumluluk nedeniyle zor hizmetlerden bir tanesidir. Taşıma sırasında çevresel faktörlerin güvenliği de ön planda tutulması gerekir. Türkiye’de taşımacılık alanında önde gelen ülkeler arasındadır. Taşımacılık alanının önemli bir bölümünü de tehlikeli madde nakliye hizmetleriyle veriliyor. Tehlikeli madde taşınma sorumluluğu Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yürütülür.

Tehlikeli Madde Taşımacılığında Anlaşmalar

Tehlikeli madde taşımacılığında belirli kurallara uyulması gerekir. Birçok ülke Avrupa anlaşmasında bulunan kriterler üzerinden taşımacılık gerçekleştirir. Tehlikeli madde taşımacılık hizmetlerinde ülkemizde de ekstra yönetmelikler uygulanır. 2011 yılında ilk olarak yürürlüğe giren bu yönetmelik ile beraber tehlikeli madde taşımacılığı alanında tüm paydaşların sorumlulukları belirlenmiştir.

Tehlikeli Madde Lojistiği

Tehlikeli madde taşımacılığında riskleri minimum seviyelere indirmek için belirli kriterler üzerinden hareket edilir. Tehlikeli madde taşımak isteyen firmalar, öncelikle ADR sözleşmesine dikkat etmelidir. ADR sözleşmesine uymayan firmalar tehlikeli madde taşımacılığı yapamaz. Yönetmeliğe göre taşınması istenen maddeler kriterlere uygun şekilde ambalajlanmalıdır. Ayrıca taşımacılıkta kullanılan araçların BM tarafından onaylanması gerekir.

Tehlikeli maddeler, yapılarına ve özelliklerine göre kendi aralarında gruplara ayrılmaktadır. Tehlikeli madde taşımacılığı yapan kişilerde yönetmeliğe uygun şekilde hareket etmelidir.

Tehlikeli Madde Taşımacılık Hizmeti

Lojistik alanında öne çıkan firmalar tehlikeli maddelerin dikkatli bir şekilde taşınmasını sağlar. İnternet üzerinden güvenilir bir firma ile iletişime geçmek isterseniz bu adresi ziyaret edebilirsiniz. Firma tarafından tehlikeli maddeler çevreye zarar vermeden taşınır. https://www.odenlojistik.com üzerinden uzman taşımacılık ekibine ulaşarak kolayca hizmet alabilirsiniz.

12

Yanıt Yok

Cevap Yazın