ses yalıtımı

Ses Yalıtımı Neden Önemlidir?

Müzik sektöründe elzem bir konumda bulunan ses yalıtımı gürültü olarak adlandırılan yabancı seslerin soğurularak yok edilmesini sağlar. Seslerin soğurulması yani yalıtılması ses kaydının net ve pürüzsüz olması için şart olduğu gibi müzik dinlemeyi ya da sinema izlemeyi seven kişiler için de dinleti ya da seyir kalitesini arttırır.

ses yalıtımı

ses yalıtımı

Normalde ses yalıtımı istenmeyen seslerin bulunduğu ortama yapılmalıdır. Yani çocuk odalarına ses yalıtımı yaptırarak evde istenilen saatte bateri gibi yüksek sesli enstrümanlar çalmasına izin verilebilir. Ses titreşimlerden meydana geldiği için sesin engellenmesi ancak titreşimin soğrulması ile mümkün olur. Stüdyolarda ses yalıtımı için yüzey alanı geniş olan yumuşak materyallerden yapılan levhalarla duvarlar kaplanır. Ancak stüdyo çalışmaları yalnızca dışarı ses iletmemek için değil aynı zamanda kayıt alanındaki gereksiz seslerin mikrofona ulaşmadan yok olması amacıyla da kullanılır.

Ses Yalıtımı Sağlamak İçin Neler Yapılabilir?

Ses yalıtımını sağlayan ve evlerde de çok kolay rastlanabilecek birçok madde vardır. Hangi maddelerin ses yalıtımında işe yaradığını bilmek isteniyorsa yumuşak ve geniş yüzeyli maddelere göz atılmalıdır. Halılar, kanepeler, geniş yüzeyli kartonlar, perdeler gibi birçok örnek ile ev ortamında ideal ses yayılımını sağlamak mümkündür.

ses yalıtımlı ofis

ses yalıtımlı ofis

Kişisel olarak ses yalıtımı yapılmak istendiğinde sesin çıktığı ortamın ele alınması ve ses kaynağından yayılacak dalgaların absorbe edilmesi için yalıtım malzemeleri ile odanın kaplanması gerekir. Günümüzde kolayca bulunabilecek olan ses yalıtım malzemeleri ya da plakaları sayesinde duvarların kaplanması ve üzerinin çok kalın olmayan bir alçıpan ile kapatılması yeterlidir.

13

Yanıt Yok

Cevap Yazın