POS Cihazı Kullanma Nasıl Olur?

POS Cihazı Kullanma Nasıl Olur?

İşyerleri için oldukça kullanışlı olan POS cihazlarının kullanımı çeşidine göre farklılık gösterebilir. Alışverişinizi doğru bir şekilde yapmak için POS cihazınızın nasıl kullanıldığını öğrenmek size kolaylık sağlayacaktır.

POS Cihazı Nasıl Alınır?

Şayet işyerinize POS cihazı alacaksanız ilk olarak iş yerinize internet bağlatmanız gerekmektedir. Bazı işyerlerinde kablolu, bazılarında ise kablosuz internet bağlantısı olabilir. Ayrıca sim kartlar yardımı ile de internet sağlanması oldukça kolaydır.

Diğer bir önemli konu ise POS cihazının özelliğidir. Bazı POS cihazları çip okuyucu dediğimiz yani kart üzerinde bulunan çipe sahiptir. Bazılarında temassız özelliği varken bazılarında da kart üzerinde manyetik okuyucu vasıtası ile kart üzerindeki bilgilerin okunması sağlanmaktadır.

Kart Nasıl Okutulur?

Örnek vermek gerekirse çipli kart okuyuculu bir POS cihazında işlem yapılacak ise kart önce cihaza yerleştirilir. İşlem süresince kart yerinden çıkarılmaz. Eğer manyetik okuyuculu bir işlem söz konusu ise cihazın üzerinde bulunmakta olan manyetik alandan kart geçirilir. Bu şekilde işlem sonlandırılır. Bir diğer tip olan temassız işlemde kartın kullanımı gerekmektedir.

Mobil POS cihazı ise özellikle paket servis yapan firmalar, taksiciler, pazarcılar tarafından sıklıkla kullanılır. Mobil POS cihazları Wifi, GPRS, sim kart ya da Bluetooth gibi bağlantılarla işlem görmektedir.

Bu şekilde hem hızlı hem de güvenli bir alışveriş yapmış olursunuz. Bu hem satıcı hem de alıcı açısından oldukça pratik olduğundan tercih edilir.

14

Yanıt Yok

Cevap Yazın