migren

Migren Nedir?

Günümüzde hemen hemen birçok insan migren rahatsızlığı görülmektedir. Stresli iş hayatında olan insanlar özellik bu konuda çok fazla şikayet etmektedir. Migren ağrıları tuttuğu zaman gerçekten dayanılmaz bir hal alabilmektedir. Migren, bir beyin hastalığı gibi düşünülse de aslında tamamen bedenden kaynaklanan bir hastalıktır. Migren ağrısında, baş sancısı ön plandadır. Ancak bununla birlikte, kusma, ishal, terleme, yorgunluk gibi diğer şikayetlerde eşlik eder.

baş ağrısı

baş ağrısı

Yarım ya da tam görmeme, konuşamama, nadiren bayılma, dengesizlik gibi daha ciddi durumlar da meydana gelebilir. Tüm migren belirtilerinin genel özelliği geçici olmasıdır. Migren ağrıları başladıktan sonra bu bulgulardan bazıları meydana gelebilir ancak belirli bir süre sonra kaybolmaktadır. Kesinlikle kalıcı hasar oluşturmaz. Bu nedenle ani olarak tepki göstermek için bir sebep yoktur.

Migren Nasıl Oluşur?

Migren ağrısı aslında bedenin yardım çağrısı olarak tanımlanabilir. Çünkü migren yapısal hasar olmadan sadece otonom sistemi üzerinde geçici bir bozulmayı temsil eder. Migren kısacası bir bozucu alan hastalığıdır denebilir. Maalesef ki ağrıların şiddeti oldukça yüksektir.

migren

migren

Olumsuz bir etki hücrenin elektriksel potansiyelini düşürür. Bu olay hastalanmanın başlangıcı olarak kabul edilir. Hastalanan bölge de oluşan olumsuz uyarımlar tüm sisteme ve bedene yayılır. Eğer ki hücre bu süreç zarfında kendini toparlayamaz ise sürekli olarak ritimsel olarak boşalımlar meydana getirir. Bozucu alan adını alan bu oluşum bizi uyarmak amacıyla vücut tarafından özellikle yapılan bir tepkidir.

17

Yanıt Yok

Cevap Yazın