pasaport

Hangi Çeşit Pasaport Kimlere Verilir?

Türkiye’de dört farklı pasaport bulunmaktadır. Her bir pasaport farklı renkler halinde ve belirlenen bazı şartlara göre verilmektedir. Bunlar; Bordo pasaport, Gri pasaport, Yeşil Pasaport ve Siyah pasaport. Biyometrik pasaport sistemine geçildiğinde bazı pasaportların renkleri değişmiştir.

Bordo Pasaport (Umumi Pasaport)

Bordo pasaport standart vatandaşlara verilen bir pasaporttur. Eğer gri, yeşil ya da siyah pasaport çıkartabilmek için gerekli şartlar karşılanmıyorsa bordo pasaport için başvuru yapılmalıdır. Bordo pasaport, diğer pasaportlara göre ülkeler arası gezme gücü en az olan pasaporttur. Ancak yine de pek çok ülkeye vize almadan, kapıda vize alarak veya online vize başvurusu yaparak girilmesi bordo pasaport ile mümkündür.

pasaport

Yeşil Pasaport (Hususi Pasaport)

Yeşil pasaport, eski bürokratlara ve 1, 2, ya da 3 kadro derecesine sahip olan devlet memurlarına  veriliyor.

Devlette çalışan öğretmen ve doktor gibi kamu personeline de yeşil pasaport çıkarma hakkı tanınıyor. Ancak kadro derecelerinin 1, 2, ya da 3 şartı aranıyor. Bu devlet memurları emekli olduklarında ya da bir sebeple görevden ayrılsalar dahi yeşil pasaportlarını koruyabiliyorlar. Ayrıca yeşil pasaporta sahip bir kişinin bazı aile fertleri de yeşil pasaport alma hakkına sahip olabiliyor.

Yeşil pasaport sahipleri, tüm Avrupa ülkelerinin neredeyse tümü dahil olmak üzere, 135 kadar ülkeye vizesiz ya da online vize alarak girebiliyorlar.

Gri Pasaport (Hizmet Pasaportu)

Resmi kurumlar tarafından yurt dışına bir görev için gönderilen ancak yeşil ya da siyah pasaporta sahip olmayan kişilere gri pasaport veriliyor. Örneğin; bordo pasaportu olan biri, görev için özel idare veya belediye tarafından yurt dışına gönderilirse gri pasaport veriliyor.

Gri pasaporta sahip olan kişi, göreve devam ettiği sürece ailenin bazı bireyleri de yeşil pasaport sahibi olabilir.

Siyah Pasaport (Diplomatik Pasaport)

Siyah pasaportları; TBMM meclis üyeleri, orgeneraller, bakanlar, büyükşehir belediye başkanları ve valiler gibi devletin en üst seviyesinde görevli kişiler kullanır. Yalnızca görevde bulundukları süre boyunca geçerli olan pasaporttur. Siyah pasaporta sahip olan kişinin görevi devam ettiği sürece ailenin bazı bireyleri de yeşil pasaport sahibi olabilir.

6

Yanıt Yok

Cevap Yazın