Dekupe Nedir ve Nasıl Yapılır?

Dekupe Nedir ve Nasıl Yapılır?

Bir fotoğraf çekimi sonrasında ürünlerle ilgili ya da canlı cansız mankenlerin, eşyaların doğrudan arka plandan ayrılarak daha farklı alanda kesip – kopyalanarak uygulama işlemi dekupe olarak tanımlanır. Bir tür web siteniz ya da kataloglar için basılacak eşya, ürün gibi çeşitli görsellerin arka planının silinmesiyle beraber istediğiniz gibi fotoğrafı her yerde kullanıma uygun şekilde hazırlamış olursunuz.

Dergi basım alanlarında, broşür ya da katalog hazırlarken genelde kullanılan bu tür dekupe çalışmalarıyla beraber daha uygun hale getirilir ve basıma gönderilir. Dekupe işleminin yapımı çoğu uzaman önemlidir.

Örneğin bir satıcı olduğunuzu varsayalım. Ürünleriniz hakkında çok daha uygun şekilde web sayfanızda yer vermek ve web sitenizde görsellerin ürünlerin daha da öne çıktığı şekilde kullanımını sağlamak istiyorsanız, çok daha kaliteli fotoğrafları dekupe ile birlikte gerçekleştirebilirsiniz.

En iyi şekilde düzenlenebilir ve net görünüm kazandıracağınız bu uygulama ile fotoğraflar üzerinde kaliteli görünüm yakalamak mümkündür. Aynı zamanda ürün detaylarını silerek ilgi ve odağın daha da dikkat çekeceği şekilde tek ürüne odaklayabilirsiniz.

Photoshop ile Dekupe Yapma Aşamaları

Dünyanın en popüler görsel düzenleme programı olan Photoshop, dekupe yapabilmek için en uygun programlardan biridir. Görsellerde ürünlerinizin arka planını silerek, tüm dikkati ürüne çekmek için yapmanız gereken aşamadaki gibidir:

  • Photoshop ile hangi fotoğrafta dekupe yapacaksanız o fotoğrafı açın.
  • Sol menüde bulunan araçlar alanından “pen tool” aracını seçerek devam edin.
  • Araç seçimi yapıldıktan sonra, üst menü üzerinden paths seçerek devam ediniz.
  • Daha sonra görsel üzerinde hangi alan ayrılacak, dekupe ile birlikte kesilecekse o görselin/ürünün kenarlarını seçerek devam ediniz.
  • Tüm kenarlar seçildikten sonra paths ile birlikte menüde work path kısmını sağ tıklayıp, “make selection” seçeneğiyle birlikte path yaptığınız bu alanı seçili hale getirmiş olacaksınız.
  • Karşınıza çıkan bu aşamada ise değer girecekseniz, 0 değerini girebilirsiniz. Bu değer ile birlikte fotoğrafın keskinliğini yazmış olabileceksiniz.
  • Son olarak edit menüsü ile cut seçeneğiyle dekupe işlemi son aşamasına gelirsiniz. Burada yeni sayfa açarak kestiğiniz görseli yapıştırıp elinizde ürüne ait tek başına fotoğrafınız kalacaktır.

Bu ve benzer çalışmalar sayesinde katalog, dergi gibi basıma dair tüm editoryal işlemlerde ürün ve hizmetlere ait şekilde görsellerin ön plana çıkacağı, tek başına gerekli olan ürünleri kesebilir ve arka planı tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.

8

Yanıt Yok

Cevap Yazın