eft havale

Eft Ve Havale Nedir, Aralarındaki Farklar Nelerdir?

Teknolojinin ilerlemesiyle bankacılık işlerimizi akıllı telefonlarımızdan çok rahat bir şekilde gerçekleştirebiliyoruz. Bankacılık işlerini genel olarak para yatırmak, para göndermek ve ödemelerimizi zahmetsiz ve hemen olması için kullanıyoruz. En çok kullanılan işlemlerden olan EFT ve havalenin ne olduğunu ve farklarını bu yazıda bulabilirsiniz.

EFT Nedir?

Kendi hesabınızın bulduğu bankadan başka bir bankaya yapacağınız para gönderme işlemidir. A bankasından b bankasındaki bir hesaba para gönderme işlemi EFT olarak kabul edilir. EFT işlemini kurumlar arasında veya kişiler arasında gerçekleşebilir. EFT yapabilmek için kendi banka hesabınızdan para gönderme bölümüne girerek alıcının bilgilerini girerek tamamlayabilirsiniz.  Daha sonrasında belli bir miktar işlem ücreti ödemenizle birlikte hesabınızdan eksilen para karşı tarafın hesabına geçer. Bu işlem en fazla yarım saatte tamamlanmış olur. Eğer ki karşı tarafın bilgilerini tam olarak doğru girmediyseniz paranız belli bir süre sonra hesabınıza geri yatırılır.

eft havale

Havale Nedir?

Havale işlemi aynı banka kullanıcıları arasında veya aynı a-bankada ki başka bir hesabınıza para göndermek için kullanılan işleminin adıdır. Banka hesaplarınızdan kendi hesabıma para gönder seçeneğini seçerek çok basit bir şekilde kendi hesaplarınıza para transferi yapabilirsiniz. Parayı göndermek istediğiniz başka bir insanın hesabıysa başka hesaba para transferini seçiyorsunuz. Karşınıza gelen sayfada göndermek istediğiniz kişinin adını soyadını ve hesap bilgilerini girerek başka hesaba havale de yapabilirsiniz.

EFT Ve Havale Farkı Nedir?

EFT farklı bankalar arasında yapılan bir işlemdir, havale ise aynı banka hesapları üzerinde yapılabilen bir bankacılık işlemidir.

EFT ve havale arasında ki en önemli farklardan biri EFT’yi sadece mesai saatleri ve çalışma günleri içinde yapabilirsiniz. Havaleyi ise istediğiniz saat ve günde yapabilirsiniz. EFT’yi çalışma günleri ve saatleri dışında yaparsanız yaptığınız günden sonraki ilk çalışma günü ve saatinde diğer hesaba geçecektir. Havale ise diğer hesaba geçmesi birkaç dakika sürecektir.

EFT ve havaleden işlem ücreti alınır. İki para transfer yönteminin de ücreti farklıdır. EFT başka bir bankaya para transferi olduğu için daha yüksek işlem ücreti alır. Havale ücreti ise bankaların kendi prosedürlerine göre karar verdikleri bir ücrettir.

13

Yanıt Yok

Cevap Yazın