50li yıllar

50’li Yılların Modası

1950’li yılların modası savaş sonrasında hızla gelişim gösteren bir akımı sunarken özellikle o dönemde kullanılarak günümüzde oldukça popüler olan bazı aksesuar ve giyimlerde yer alıyor.

1950’lerin modası denilince akla her ne kadar ince bolden aşağı doğru kloş inen etekler, şapkalar gelse de bu dönmede çok daha büyük yenilikler de yaratıldı.

50li yıllar

50li yıllar

Genel olarak gençlerde görülen kloş eteklerin yerini yaşın ilerlemesi ile beraber kalem eteklere yer verdi. Bu dönemde korselerin geri döndüğünü de söylemek mümkün özellikle bel kısmının oldukça ince olması gereken kloş etek kullanımında korseler büyük iş başardı.

Ayakkabı ve çanta uyumu sadece renk değil aynı zamanda desen ve hatta kumaş olarak daha aynı özellikte oluyordu. Bunun yanı sıra kadınlar şıklıklarını tamamlamak için şapka ve eldiven kullanımına da yer veriyordu.

1950’li Yıllarda Çıkan ve Devam Eden Moda Aksesuarları Nelerdir?

1950’li yıllarda moda olup günümüzde varlığını sürdürmekte olan moda aksesuar ve giyim parçaları bulunuyor. İlk akla gelen ise günümüzde sıklıkla kullanılmakta olan clutch çantaların o dönemden yadigâr olmasıdır. Aynı zamanda kalem etek modasının da yaygın olduğu bu dönemde kalem eteklere arkadan yırtmaç koyarak kolay yürünmesi de sağlandı.

50li yıllar modası

50li yıllar modası

Sportif kıyafetlere yönelmenin başlaması ile beraber bermuda şortlar ve kapri pantolonlarda bu dönemde yayıldı.

1953 yılına baktığımızda kedigözü olarak nitelendirilen gözlüklerin oldukça popüler olduğunu görebilirsiniz.

11

Yanıt Yok

Cevap Yazın