Hürrem Sultan

Tarihe Yön Veren 5 Kadın

Bu yazıda tarihin akışını değiştiren, tarihe yön veren, sıra dışı benzersiz kadınlardan bahsedeceğiz. O kadınlar ki, öncü olmuşlar ve bir kadının neler yapabileceğini dünyaya göstermişlerdir.

İşte o çok özel kadınlar, hepimize bir parça ilham yaratan

  • Hürrem Sultan

Bu liste kesinlikle onsuz başlayamazdı. O Hürrem Sultan. Osmanlı İmparatorluğunun gidişatının değişmesinde de ciddi anlamda katkıları olan bu kadın, bir kadının neler yapabileceğinin en gerçek, en eski göstergelerinden birisidir. Herkesin çok iyi bildiği üzere, Osmanlı İmparatorluğunda kadın hükümdarlar dönemini başlatmış, Osmanlı Padişahlarından birinin ilk nikâhlı eşi olmuştur.

Hürrem Sultan

Hürrem Sultan

  • Anne Frank

İnsan 13 yaşında bir soykırımı bu kadar güzel yazabilir mi? Anne Frank yazmış. Üstelik o yazılar hala birçok insanın başucu kitabı ve edebi bir eser. Nazilerin Almanya’da neler yaptığının en gerçekçi günlüklerine imza atan küçük kahraman.

anne frank

anne frank

  • Rosa Park

Tam anlamıyla tarihi değiştiren sıra dışı bir kadın. Amerika Birleşik Devletlerinde bindiği otobüste kendisine ayrılan yere değil, beyazların oturduğu yere oturmasıyla başlattığı eylem Ülkede zenci direniş hareketinin ilk adımlarından birisidir.

Rosa Park

Rosa Park

  • Sappho

Dünyadaki ilk kadın edebiyatçı olan kadın. Bugün dünya onun yazdığı eserleri hala büyük bir beğeni ile okumaktadır.

sappho

sappho

  • Emily Murphy

Adını çoğunuz duymamış olabilirsiniz ama o aslında tarihe damga vuran çok özel bir kadın. Kanada’nın ilk kadın yargıcı ve kadınların ikinci sınıf vatandaş olması ile savaşan yürekli bir insan.

emily murphy

emily murphy

9

Yanıt Yok

Cevap Yazın