mutluluk

Mutlu Olmanın YollarıMutlu Olmanın Yolları

Ünlü şair Cemal Süreya o ünlü şiirinde sevdiğine şöyle seslenir: “ Kim istemez mutlu olmayı ama mutsuzluğa da var mısın?”

Sevmek belki içinde biraz da mutsuzluk barındırsa da yine de her insan şartlar ne olursa olsun mutlu olmayı sonuna kadar hak eder ve işin özünde mutlu olmak kişinin biraz da kendi elindedir. O yüzden bazı şeyleri asla göz ardı etmemek ve mutluluğu ıskalamamak gerekir:

mutlu olmak

mutlu olmak

İşte Birkaç Basit Kural

  • Şükretmek: İşin belki de en temel noktası bu. Nefes aldığınız için şükretmek. Zira insan dünyaya bir kere geliyor ve nefes aldığı her an çok kıymetli. O yüzden mutlu olmanın ilk koşulu belki de var olmanın dayanılmaz hafifliğinden gelmeli.
  • Takılmamak: Ufak şeylere takılmamak mutlu olmak için bir diğer. Başımıza gelen her kötü olayın nasılsa bir gün sona ereceğine inanmak
  • Pozitif Düşünme: Şartlar ne olursa olsun, olaylara hem olumlu olarak bakabilmek ve bardağın yarısı boş yerine, yarısı dolu diyebilmek. Biraz Pollyanna olmanın kimseye zararı olmaz.
mutluluk

mutluluk

  • İyilik Yapmak: Koşulsuz, beklentisiz, bir şey umut etmeden, çıkara dayandırmadan kendinden daha kötü durumlarda olan insanlarla dayanışmaya girmek.
  • Sosyalleşme: Kar mı yağdı? Çık dışarı kartopu oyna ya da kardan adam yap. Çok mu güzel hava, atla denize. Sinemaya git, dans et, yeni insanlar tanı ve olabildiğine umarsız sev.
  • Gülümse: Sebepsiz ve kimselere aldırmadan, hem de bazen hiç tanımadıklarına, hem gülümse, hem selam ver.
12

Yanıt Yok

Cevap Yazın