muratderemadencilik1

Muratdere Madencilik 210 Milyon TL’lik Yatırımla Geliyor!

1990’lı yıllarda MTA tarafından yapılan çalışmalarla belirlenen bakır – molibden madeninin çıkarılmasına yönelik dev bir proje geliyor. Bu projenin sahibi Pragma Kurumsal Finansman A.Ş. iştiraki olan Muratdere Madencilik oldu. 210 milyon TL yatırım yaparak madenin çıkarılması ve işlenmesi için kolları sıvayan Muratdere Madencilik proje kapsamında çevresel faktörlere de duyarlı olunacağı açıklamasını yaptı.

Yaklaşık olarak 16 milyon ton olan rezervin tenör değerlerinin % 0,52 bakır ve 125 ppm molibden olduğu tahmin ediliyor. Bu rezervin yılda 1,6 milyon tonu çıkarılarak yine aynı bölgeye inşa edilmeye başlanan tesislerde işlenmesi, tesislerde zenginleştirilerek konsantresi elde edilen madenin sonrasında ise yurt dışına satışının gerçekleştirilmesi amaçlanıyor.

muratderemadencilik1

Proje maden rezervinin bulunduğu, Bilecik’in Bozüyük ilçesi, Muratdere Köyü’nde hayata geçirilecek. Marka şehir olma hedefine büyük katkı sağlayacağını düşünen Bilecik halkı da bu projenin hayata geçirileceği günü ilgi ile bekliyor. Çünkü bu çalışma bölgede iş istihdamı da sağlayacak. Madenin konsantresinin elde edilmesi için tesislere yaklaşık olarak 680 milyon TL harcanması planlanıyor.

Yapılacak ihracat ile 500 milyon USD gelir hedefleniyor. Elbette sektörde büyük bir hareketlenmeye neden olan proje Türkiye ekonomisi açısından da önemli! Çünkü bölgedeki bakır – molibden madeninin çıkarılarak satılması ülke ekonomisine yaklaşık 3,2 milyar TL katkıda bulunacak. Bir anlamda ekonomiye de bir hareketlenme şeklinde yansıma yapacak olan proje kapsamında ilk rezerv çıkarma çalışmasının başlayacağı gün merakla bekleniyor.

20

Yanıt Yok

Cevap Yazın