Konut Kredisi Nedir?

Belirli bir birikim sahibi değilseniz ev almak ve geleceğe iyi bir yatırım yapabilmek için konut kredileri sizler için iyi bir destek olabilir. Ev almaya karar verdiyseniz size uygun konut kredileri arasından seçim yapabilirsiniz. Kira ödemek yerine kendi kredinizin borcunu ödeyerek ev sahibi olmanızı sağlayan konut kredileri bankalar tarafından sizlere sunulmaktadır.

Konut kredisini alabilmek için satın alınacak olan evin teminat altına alınması şartı vardır. Bankalar kredinin vadelerini genellikle sabit faiz oranları üzerinden 5 ila 30 yıl arasında değiştirirler. Konut kredilerine başvurmak istiyorsanız satın almak istediğiniz konuta karar verdikten sonra bankaların konut kredisi seçeneklerine göz atmalısınız. Size en uygun olan faiz oranlarını sunan bankalara başvuru yaparak kredinizin onaylanmasını bekleyebilirsiniz.

konut-projeleri

Konut Kredisi Ödeme Seçenekleri

Kredi başvurusu onay sürecinden sonra uzmanlar, satın alacağınız evin değerini belirler. Daha sonra satın almak istediğiniz evin değerinin dörtte birlik kısmını peşinat ödemesi olarak sizden talep ederler. Yasalar çerçevesinde belirlenmiş olan ekspertiz ücretinin %70 ila %75’lik kadarına konut kredisi verilmektedir. Evin değerinin kalan %25’lik kısmı için ise ücreti peşinatsız ödemeniz gerekiyor.

Konut Kredisi Alabilmek için Neler Gerekli?

Kredi başvurusu onay aldıysa kredinizi alabilmek için gerekli belgeler ile bankaya gitmeniz gerekiyor. Konut kredisi için nüfus cüzdanı, ikametgah ve gelir beyanı talep ediliyor. Eğer düzenli bir geliriniz yok ise başvurunuzun onaylanma ihtimali son derece düşük olacaktır.

Konut kredilerinde ipotek uygulaması olmadığı için bankalar sizlerden kefil talep etmezler. Konut kredileri başvurusu yapan kişinin yeterli bir gelire sahip olmadığı durumlarda bankalar ek olarak kefil talep edebilirler.

21

Yanıt Yok

Cevap Yazın