badana

Badana Yaparken İşinize Yarayacak Püf Noktaları

Badana yapmak eğlenceli olduğu kadar evin veya iş yerinin havasını değiştirmesiyle ayrıca bir öneme sahiptir. Badana yaparken ise ufak püf noktaları ile daha verimli bir hale getirebilirsiniz. Bu püf noktalarına değinmek gerekirse; örneğin inceltilen boya fazla akışkan olmamasına dikkat edilmelidir. Bu şekilde boya rulo fırçadan akmayacaktır. Fakat çok koyu boya da rulo ve fırçanın duvarda hareketini zorlaştıracaktır. Birkaç deneme ile ideal kıvamı tutturmak mümkündür.

badana

badana

Fırça ve ruloya alınan fazla boya yeniden boya kabına akıtılmalıdır. Fırça, boya kabının kenarına sürtülür, rulo da boya kabı içine yerleştirilmiş boya ızgarası üzerinde gezdirilir ve fazla boya akıtılmış olur. Bu şekilde boya fırça ve rulodan damlatılmamış olacaktır.

Bir Kat Kurumadan Ötekine Geçmeyin

Ruloyu hep aynı doğrultuda hareket ettirmek duvarlardan dalgalanmanın önüne geçecektir. Boya ince katlar şeklinde, birkaç kat şeklinde uygulanmalıdır. Öncelikle bir kat boya kurumalı, sonrasında diğer kata geçilmelidir. Eğer alttaki boya kurumadan yeniden bir kat çekilirse o zaman boyada çatlama ve dökülmeler söz konusu olacaktır.

boya badana

boya badana

Eğer badana yapılacak yer dar bir alanda ise parmak rulo ile çok daha fazla verim almak mümkündür. Hem fırça hem de parmak rulo kullanılırken, ızgaralı boya tavası tercih etmek boya işleminde hem zamandan hem de emekten tasarruf etmeye sebep olacaktır. Bu gibi ufak pratik çözümlerle badana işini daha verimli yapabilirsiniz.

5

Yanıt Yok

Cevap Yazın