viyana

Viyana’da Unutulan Osmanlı Askeri

Tarihin belirli dönemlerinde önemli olan savaşlarda ve olaylarda ilginç öyküler yer alıyor. Şimdiye kadar artık herkesin bildiği Viyana kuşatmasının bilinmeyen bir hikayesi ortaya çıktı.

Viyana kuşatması sırasında Osmanlı askerleri ilerlerken çok etkili bir taktik uyguluyorlardı. Geçtikleri yerlerde asker bırakarak ilerliyorlardı. Aynı şekilde Viyana yakınlarında Lambach kasabasında da birkaç Osmanlı askeri bırakılır.

asker

asker

Bu kasabada bırakılan askerler beklemenin verdiği etki ile kendilerini şaraba verirler. Kuşatmayı kazanmayı kesin gözle gören bu askerler, kendilerinden emin bir şekilde zafer kutlamalarına başlarlar.

Viyana Alınamaz

Beklenmedik şekilde Viyana kuşatması yarım kalır. Viyana’da bozguna uğratılan Osmanlı askerleri geri çekilmek zorunda kalır. Acele ile belirli yerlerde bırakılan Osmanlı askerlerine de haber verilir.

Yalnızca Lambach kasabasında bırakılan yeniçeri askerlerinden haber yoktur.  Özellikle Ali adına yeniçeri tüm aramalara rağmen hiçbir yerde bulunamaz. Diğer arkadaşları fazla zamanlarının kalmadığını düşünürler ve aramaktan vazgeçerler.

viyana

viyana

viyana

Ali bir süre sonra uyanır ve gerçeği anlar. Viyana sokaklarında dolaşırken saldırıya uğrar ve bir kiliseye sığınır. Kilisenin rahibi halkı sakinleştirir ve Ali’ye sahip çıkar. Bir süre sonra oranın dilini öğrenen Ali dinini de değiştirir.

Bir süre sonra Ali’nin heykeli Lambacher kasabasının girişine yapılır ve Ali aziz ilan edilir. Aradan uzun yıllar geçer ve bir çocuk Ali’nin heykelinin bulunduğu bahçe olan okulda sigara içerken yakalanır ve okuldan atılır. Bu çocuk Adolf Hitler’dir ve Ali’nin hayatı orada değiştiği gibi onunda hayatı okuldan atıldıktan sonra değişir.

12

Yanıt Yok

Cevap Yazın