uzun yolculuk

Uzun Yolla Çıkacak Şoförler İçin Öneriler

Tatile gitmek ya da tatil dönüşünü yaşamanın yanı sıra birçok zorunlu seyahatlerde uzun yol ile karşılaşabiliyoruz.

  • Özellikle uzun yolla çıkacak olan şoförler için son derece zorlu bir süreç olan bu durum da en sık yapılan hata ise uyku düzeniniz bozmadır. Yolla çıkış saati için planlanan zamanda uyanmak ya da daha uzun bir sürüş yapmak için uyku düzenini bozmak yanlış bir harekettir. Daha çok uyumak ya da daha az uyku dikkatinizi daha çok dağıtır ve motivasyonunuzu kurmanızı zorlaştırır. Fazla alınan uyku sonrası hamlaşan beden sonrası baş ağrısı ile baş etmek de başla bir sorunu doğurur.
uzun yolculuk

uzun yolculuk

  • Yapacağınız seyahatinizde ilk kez uzun bir yolculuğu yapacaksanız mutlaka iki ya da üç saatte bir mola vermeniz gerginliğiniz azaltacaktır. Daha çabuk gideceğiniz yere ulaşmak için hiç durmadan araç kullanmanız aşırı yorgunluğa ve dikkat kaybına yol açacaktır.
  • Molalarında kahve gibi uykunuzun açılmasını sağlayacak olan gıda tüketimine yer vermeniz de önemlidir. Molalarda ayran ya da yoğurt veya süt gibi besinleri tüketmeniz uykunuzu yolculuk esnasında daha çabuk getirecektir.
yolculuk

yolculuk

  • Molanızda asla ağır yiyeceklere yer vermeyin. Bu durum mide ağrısına sebep olarak yolculuğunuzu dayanışmaz bir hale dönüştürebilirsiniz.
  • Verdiğiniz molalarda 15 ya da 20 dakika uyumanız ve sonrasında soğuk su ile yüzünüzü yıkayarak devam etmeniz de önerilir.
9

Yanıt Yok

Cevap Yazın