topuklu ayakkabı

Topuklu Ayakkabı Nasıl Rahat Giyilir?

Topuklu ayakkabı günümüzde kadınların en çok tercih ettikleri ayakkabı modellerinden biridir. Topuklu ayakkabılar çeşitli topuk modelleri ve boylarına sahip ayakkabıları ifade etmek için kullanılır. Topuklu ayakkabı modelleri gidilecek yere göre yapılan her kombine göre değişiklik gösterir.

Yüzyıllardır kadınların vazgeçilmez giyim parçalarından biri olan topuklu ayakkabılar hemen her kombine uyum sağlayabilir. Kalın topuk, ince topuk, dolgu topuk, platform topuk, çivi topuk gibi modelleri bulunan topuklu ayakkabı kullanımında öncelik konfor ve ayak sağlığı olmalıdır.

Topuklu ayakkabı çeşitlerinden, gidilecek yerin zeminine göre bir topuk seçimi yapılmalıdır. Örneğin bir restorana giderken yüksek topuklu ayakkabı tercih edilebilir. Yürümeyi gerektirecek bir yere gidiliyorsa dolgu topuk gibi kalın topuklu ayakkabılar daha ideal olacaktır.

Topuklu Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Topuklu ayakkabıların geniş bir yelpazede özellikler barındırdığından yukarıda bahsetmiştik. Topuklu ayakkabı satın alırken dikkat edilmesi gerekenlerin başında ayak ucu ile ökçe arasında oluşan açının fazla dik olmaması gelir. Böyle durumlarda ayak rahatsız bir pozisyonda duracağından hem ayak sağlığı hem de rahatlık açısından yanlış bir tercihtir.

Yedi santimetrenin altında kısa topuklu ayakkabı tercihlerinizde platformun fazla bir önemi yoktur. Fakat daha uzun topuk boyuna sahip ayakkabılarda platform bulunması ayak ucunu da yükselteceği için ayak sağlığı için daha iyi bir seçenektir.

Konforlu bir topuklu ayakkabı seçimi yapmak istiyorsanız ayakkabının tabanının esnek bir malzemeden yapılmasına dikkat etmelisiniz.

topuklu ayakkabı

Topuklu Ayakkabı Nasıl Rahat Giyilir?

Topuklu ayakkabı satın alırken seçtiğiniz ayakkabının üretildiği malzeme oldukça önemlidir.
Ayakkabının rahat giyilip çıkarılmasını belirleyen en önemli etmenlerden biridir. Cilde temas eden bölgelerin olabildiğince yumuşak bir malzemeden yapılmış olmasına dikkat etmelisiniz.

Topuklu ayakkabıyı rahat giyebilmek için mevsimine göre ten çorap kullanabilirsiniz. Eğer ayakkabı ayağınızı sıkıyorsa biraz genişletmek için içerisine tuzlu su ile ıslatılmış sünger koyarak bir gece bekletebilirsiniz. Ayakkabı ayak tabanınızı rahatsız ediyorsa taban yükseltici jel tabanlıklardan edinebilirsiniz.

Topuklu ayakkabının rahatlığında tercih edilen model ve materyal kadar nereye giderken kullanılacağı da önemlidir. Düz olmayan zeminlerde topuklu ayakkabı kullanılması önerilmez. Topuklu ayakkabılar daha çok ofiste, davetlerde, yemeklerde ve çeşitli organizasyonlarda kullanılır.

5

Yanıt Yok

Cevap Yazın