elektro gitar

Ne Tür Elektro Gitar Pedalları Vardır? 

Elektro gitar çok fazla efekt ve ses eklenerek kullanılan bir enstrümandır. Tek efekt barındıran pedalların yanı sıra (örneğin ayrı ayrı distortion, delay pedalları gibi) multi efekt pedallar da vardır.

Multi pedallar içinde bir çok efekt barındıran pedallardır. Pedalın içindeki programdan bu efektlerin ayrıca ayarlarını da yapabilmektesiniz. Pedallar kişinin isteğine göredir. Kimileri tek pedallardan bir setup oluşturmak isterken kimileri pratiklik açısından multi pedalları tercih edebilir. İşin açıkçası pedallardan bir setup oluşturmak ve taşımak her ne kadar zahmetli olsa da tamamen bir tutku birleşimidir. Ancak multi pedallar taşımak için elverişli olduğundan seçilebilir.

elektro gitar

elektro gitar

Reverb Efekti: Sesi ekolu verir ve bir salondan geliyormuşçasına his verir.

Delay Efekti: Sesi tekrar eden efekttir. Delayin yüksekliği ve uzunluğu efekttin kullanımına göre değiştirilir.

Drive (Distortion) Efekti: Sert müzikler için vazgeçilmez bir efekttir. İstediğiniz ölçüde yükseltebilir veya alçaltabilirsiniz.

Chorus Efekti: Arpejlerde ve clean tonlarda sıklıkla kullanılır, sesi daha lezzetli hale getirir.

elektro gitar pedalı

elektro gitar pedalı

Phaser Efekti:  Çok özel bir efekttir. Frekansı değiştirerek sesi istediğiniz gibi içeri ve dışarı taşıyabilirsiniz.

Flanger Efekti: Bu efekt ile uzay temalı ya da motor sesi çıkarmanız mümkündür. Flanger metal müzikten alternatif diğer türlere kadar bir çok müzisyenin en iyi arkadaşıdır. 

Rotary Efekti: Phaser efekti ile birbirlerine çok yakınlardır. Aradaki fark frekans hızıdır. 

Tremolo/ Vibrato Efekti: Bu efekt ise sinyali alınan sesi çok fazla küçük parçaya bölerek arka arkaya çalar. Rate ve depth ayarları ile bu sesleri ayarlayabilirsiniz.

8

Yanıt Yok

Cevap Yazın