diyet yapmak

MIND Diyeti ile Alzheimer Hastalığına Savaş Açın

Doktorlar defalarca yediğinizin her şeyin kalp sağlığınızı da etkileyebileceğini söylüyor. Aynı şey, beyniniz için de geçerli. Yaş ilerledikçe ortaya çıkan Alzheimer hastalığına karşı beslenme alışkanlıklarınızı değiştirerek savaşabilirsiniz.

MIND Diyetine Göre Bu 5 Gıda Alzheimer Hastalığını Önlüyor

Yeşil yapraklı sebzeler, taze sebzeler, fıstık, çilek, fasulye, kepekli tahıl, balık, kümes hayvanları, zeytinyağı ve şarap; Alzheimer’e karşı korunmaya yardımcı olan 10 sağlıklı gıda grubunu oluşturuyor. Bir de Alzheimer hastalığını tetikleyen ve tüketilmemesi önerilen 5 yiyecek türü var:

diyet

diyet

  1. Kızarmış gıdalar ve fast food

MIND diyetinin sağlıksız gıda grupları listesinin başında geliyor. En iyi beyin sağlığı için kızarmış her tür gıdanın damak hoşnutluğunu haftada bir defadan fazla olmamakla sınırlayın.

  1. Hamur işleri ve tatlı

Hamur işleri ve diğer tatlıların ideal kilonuz için çok iyi olmadığını biliyorsunuzdur, aynı zamanda beyin sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir. MIND diyeti, bu tedavilerin haftada birden fazlasını sınırlamanızı önerir.

  1. Peynirler

Peynir leziz olabilir, ancak MIND diyet araştırmasına göre beyninize herhangi bir iyilik yapmaz. Alzheimer riskinizi azaltmak isterseniz haftada bir kez peynir yiyin.

diyet yapmak

diyet yapmak

  1. Tereyağı ve margarin

MIND diyetinde günde bir tatlı kaşığı ile sınırlandırılmalıdır. Bunun yerine beyin sağlığı için en iyi alternatif olan zeytinyağı kullanılabilir.

  1. Kırmızı et

Kırmızı eti haftada sadece bir porsiyona kısıtlayan Akdeniz diyetinden daha cömert olan Mind diyetinde et yasak değil, ancak araştırmacılar beyin sağlığını korumak için haftada en fazla 3-4 porsiyon tüketimi ile sınırlamalısınız diyor.

8

Yanıt Yok

Cevap Yazın