baş ağrısı

Migren Ameliyatı ve Yöntemleri Nasıldır?

Migren hastalığı, günlük hayatın ağırlaşmasına neden olacak kadar şiddetli ağrılara sebep olan kronik bir baş ağrısı türüdür. Bütün dünyada en yaygın hastalıklar arasında olan migren kadınlarda daha çok görülür. Hastalar aşırı ağrı kesici kullanmasına rağmen uzun saatler şiddetli ağrılardan kurtulamaz.

Migren ağrıları, kafa bölgesinde bulunan kas ve sinirlerin sıkışması nedeniyle oluşuyor. Bu bölgelerde oluşan iltihaplar da migren ağrısını şiddetlendirmektedir. Bu ağrılar stresle daha da artmaktadır. Bunun nedeni ise stres altında kasların daha fazla gerilmesidir.

baş ağrısı

baş ağrısı

Migren tedavisi halk arasında söylendiği gibi bir beyin ameliyatı değildir. Cerrahi veya diğer tedavisi süreci ile sadece migrene sebep olan alın sinirler gevşetiliyor. Migrende ağrıların geliştiği bölgelerin durumuna 6 farklı bölgede cerrahi operasyon uygulanabilir.

Misal olarak enseden başlayan migren ağrısında ense bölgesinde bulunan oksipital sinirler gevşetilir, operasyon yapılan bölgeye iyileşmeyi düzenleyici kortizon enjekte edilir, sinirin etrafı yumuşak doku örtüsüyle sarılır.

Şakak bölgesinde oluşan migren ağrılarında ise, burada bulunan duyu sinirleri tedavi edilir. Hastalarda herhangi bir duyu kaybı olmaz. Ayni zamanda kulak arkası ve kulak üzeri ağrılarında da cerrahi operasyon yapılarak hastaların bütün ağrıları tetikleyen noktaları iyileştirilebilir. Eğer hastanın ağrısı gözün arka kısmında gelişiyorsa sinüs tomografi çekilmesi gerekli görülebilir.

baş ağrısına çözüm

baş ağrısına çözüm

Bazı vakalarda ağrı burundan da kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda burunda hekimlerin uygun gördükleri cerrahi müdahale yapılarak hastanın iyileşmesi sağlanır. Bunun için öncellikle migren testiyle ağrının kaynağı kesin olarak tespit edilir. En önemli durum bazen tek noktada bazen 6 noktaya yayıla bilen ve ortaya çıkabilen tetik bölgelerinin tamamının ameliyatla tedavi edilmesi mümkün ola bilir. Bu durumda migren tedavisi için yapılan ameliyatın basarisi %90”lara çıkar.

12

Yanıt Yok

Cevap Yazın