kanser hastası

Kanser Hastaları Nasıl Beslenmeli?

Hiçbirimiz istemesek de maalesef kimi zaman son derece kötü durumlar ile karşı karşıya kalabiliyoruz. İşte bu durumlardan bir tanesi de kanser ve kanser hastası olmak başlı başına zor bir iş iken, bir de bu hastalığın tedavisi sırasında bağışıklık sistemini güçlü tutabilmek adına beslenmeye gereken önemi göstermek ve doğru bir biçimde beslenmek gerekiyor.

kanser

kanser

İşte Öneriler

Kanser hastaları için yorgunluk adeta kaçınılmaz gibidir ki bu durumda radyoterapi ve kemoterapi gibi durumların da etkisi vardır. Bu yorgunluk durumunu çözebilmek için bolca su ve sulu gıdalar alınmalıdır.

Bu dönemde kompostolar, açık çay, besleyici ev yapımı hazır olmayan çorbalar son derece  enerji veren ve sağlığı olumlu etkileyen içeceklerdir.

Yine kemoterapinin bir etkisi olarak bu dönemde bulantı ve kusma görülür ki, bunun önüne geçmek için ise erik kompostosu ve/veya kemik suyuna çorba tüketilmesi uzmanlarca tavsiye edilen gıdalardır.

kanser hastası

kanser hastası

Gelelim hastalığın neden olduğu bir durum olan kabızlık ve ishal hallerine, ishal için bl bol su, yoğurt, ayran gibi sıvılar tüketebilirsiniz. Ayrıca muz, şeftali, pirinç lapası, elma püresi, patates haşlaması, beyaz ekmeğe tost yenilebilir. Kabızlık durumu için ise bol bol su alınmasında fayda var. Ilık limonlu su, kefir, ayran, taneli erik kompostosu ve kafeinsiz çaylar da bu sorunu çözmenize yardımcı olacaktır.

İştahsızlık ve kilo kaybı için de güne protein ağırlıklı bir kahvaltı ile başlanmsında fayda var.

11

Yanıt Yok

Cevap Yazın